Zajímavosti
Kontakt

Vlastimil Tejnora

Husova 172
435 33 Louka u Litvínova

mobil: 728 143 342

V.Tejnora@seznam.cz

March 2012

March 2012

 

 

 

Po kliknutí na obrázek se vám spustí video.

 

Vévodkyně z Cambridge Kate Middleton na něm předává symbol jetelového lístku příslušníkům Irské gardy při příležitosti oslav svátku dne Svatého Patrika patrona Irska.

Tato tradice se datuje už od roku 1901.

 

 

Dressed in a military style, racing green dress the Duchess was presented with a shamrock before she began distributing them to 40 Officers and Warrant Officers.

The Foot Guards regiment paraded in full ceremonial uniform of scarlet tunics and bearskins to celebrate St Patricks Day at Mons Barracks and were also accompanied by the regimental mascot, an Irish Wolfhound named Conmea.

The tradition goes back to the first regimental St Patrick’s Day in 1901 and is the Duchess’s first solo military engagement.

 

Source : www.telegraph.co.uk

 

 

 

 

 

Svatý Patrik, patron Irska, je znám tím, že v Irsku zavedl křesťanství. Na jeho počest se slaví 17. březen v mnoha zemích na světě, ale především v Irsku, jako svátek Svatého Patrika. Tento svátek je spojený se zelenou barvou, jetelovým trojlístkem (v angličtině – Shamrock), jako pradávným symbolem znovuzrození jara, se skřítky Leprikóny, oslavami a průvody, pitím irského piva Guiness a také s tradiční irskou hudbou, která je plná života.

Pojmenování „Shamrock“ pochází z původního irského jazyka a znamená malý jetel.

Pro štěstí se tradičně vkládá do svatební kytice nevěstám a ženichům do klopy.

Tradice nošení jetelového trojlístku sahá až do r. 1700.

 

 

 

Saint Patrick, who lived during the fifth century, is the patron saint and national apostle of Ireland. Born in Roman Britain, he was kidnapped and brought to Ireland as a slave at the age of 16. He later escaped, but returned to Ireland and was credited with bringing Christianity to its people.

The Shamrock, which was also called the „seamroy“ by the Celts, was a sacred plant in ancient Ireland because it symbolized the rebirth of spring.

♣      ♣      ♣

The word shamrock comes from the Irish word seamróg orseamair óg, meaning „little clover“.

  • The tradition of wearing Shamrock on Saint Patrick’s Day can be traced back to the early 1700s.
  • For good luck, it’s usually included in the bouquet of an Irish bride, and also in the boutonniere of the groom.